Rusza nowy cykl warsztatów!!!

26.02.2012 7:00

Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom
Zaprasza na cykl warsztatów przekładu tekstów z języka jidysz oraz cyklu warsztatów czytania rękopisów w jidysz.

Do udziału w warsztatach przekładu tekstów z języka jidysz zapraszamy osoby ze średnią i zaawansowaną znajomością języka jidysz. Uczestnicy i uczestniczki będą pracować na wybranych przez prowadzących materiałach historycznych i literackich, kształcąc umiejętności czytania i tłumaczenia tekstów jidysz. Do prowadzenia warsztatów zostali zaproszeni najlepsi specjaliści w dziedzinie przekładu z języka jidysz. Każdy z nich poprowadzi osobny blok tematyczny (analizie poddane zostaną teksty nawiązujące do religii i tradycji żydowskiej; literatura kobiet, teksty pisarzy dwujęzycznych itp.) Wśród prowadzących znajdą się m.in. Monika Adamczyk-Garbowska, Joanna Nalewajko-Kulikov, Magdalena Ruta, Bella Szwarcman-Czarnota, Magdalena Sitarz, Karolina Szymaniak i Marek Tuszewicki. W ramach ćwiczeń przewidywana jest również praca nad tekstem własnym.

Do udziału w warsztatach czytania rękopisów w jidysz zapraszamy historyków, historyków literatury, teatru, socjologów, innych badaczy oraz wszystkie osoby zainteresowane nabyciem umiejętności czytania rękopisów jidysz. Na warsztatach uczestnicy i uczestniczki poznają różne kroje kursywy, będą uczyć się technik pracy z różnymi tekstami – od stosunkowo prostych po słabo czytelne oraz częściowo zniszczone. Na warsztatach zostaną wykorzystane materiały archiwalne.

Każdy cykl warsztatowy składa się z 8 spotkań w wymiarze czterech godzin akademickich. Więcej informacji można uzyskać, pisząc na adres: jidysz@shalom.org.pl. Formularz zgłoszenia do pobrania na stronie: www.jidyszland.pl. Wypełniony formularz należy wysłać do dnia 13 lutego 2012.

Uwaga! Warsztaty czytania rękopisów i przekładu odbywają się jednego dnia i nie kolidują ze sobą. Można się więc zapisać na oba cykle!  Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Formularz zgłoszeniowy

Zadanie realizowane dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.