Osioł Mesjasza – spotkanie z Włodkiem Goldkornem

17.02.2021 19:00

Zapraszamy 17 lutego o godz. 19 na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu spotkań otwartych Centrum Kultury Jidysz!

Naszym gościem będzie Włodek Goldkorn, autor książki “Osioł Mesjasza”, a spotkanie poprowadzi Karolina Szymaniak.

O książce:

“Włodek Goldkorn ma szesnaście lat, kiedy w 1968 roku wyjeżdża z Polski do Izraela. Zafascynowany nowym krajem, obdarza go żywiołową miłością. Szybko jednak rusza pod prąd, zaczyna stawiać niewygodne pytania, kwestionuje jedyną słuszną drogę, którą mu wskazywano. Zamiast tańczyć horę, słucha egipskich piosenkarek, zostaje aktywistą radykalnej lewicy, protestuje przeciwko okupacji Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu, jako rekrut sprzeciwia się przełożonym… Z czasem młody buntownik wyrasta na niezależnego humanistę, który unika wydeptanych ścieżek. Jest człowiekiem o tożsamości złożonej jak mozaika, który w wielu językach czuje się jak w domu i nie odrzuca żadnej ze swoich ojczyzn (do Polski i Izraela wkrótce dołączą Włochy) – dużo im zawdzięcza, jeszcze więcej od nich wymaga”.

Włodek Goldkorn – wieloletni redaktor działu kultury tygodnika „L’Espresso”. Z Polski, kraju swojego urodzenia, wyemigrował w 1968 roku. Zajmuje się tematyką żydowską i historią Europy Środkowo-Wschodniej. Współautor książek “Strażnik. Marek Edelman opowiada” oraz “Civiltà dell’Europa Orientale e del Mediterraneo”. Za książkę “Dziecko w śniegu” otrzymał Nagrodę Asti d’Appello, był nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz znalazł się w finale nagrody Premio Sila ’49.

Karolina Szymaniak – literaturoznawczyni, tłumaczka, lektorka języka jidysz w Polsce i za granicą. Adiunkt w Żydowskim Instytucie Historycznym oraz w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracowniczka Centrum Kultury Jidysz. Członkini władz Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych. W latach 2010-2015 redaktorka naczelna “CWISZN”. Zajmuje się żydowskimi modernizmami przed i po Zagładzie, literaturą pisaną przez kobiety, politykami pamięci, żydowsko-polskim kontaktem kulturowym. Konsultantka wystawy głównej POLIN, współkuratorka wystawy ,,Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta” (Muzeum Sztuki w Łodzi).

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/248871359953885/

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji