Międzypokoleniowa feta w CKJ
29.08.2022 11:00
Zapraszamy na Andersa 15 w poniedziałek 29 sierpnia 2022 od godz. 11 na Międzypokoleniową fetę, która odbywa się w ramach Festiwalu Warszawa Singera. W programie koncert, gra miejska śladami Idy Kamińskiej, warsztaty kulinarne, malarskie, collage, taneczne oraz muzyczne.
Program:
11.00 – 13.00 Collage Moniki Krajewskiej. Warsztat „Szalom, witajcie”. W żydowskich domach często wieszane są sporządzone różnymi technikami ozdobne tabliczki zawierające błogosławieństwa dla domu i dla gości. Obyczaj ten jest stosunkowo nowy, ale tradycja zdobienia hebrajskich liter, słów i całych tekstów jest tysiącletnia. Podczas warsztatów wykonamy techniką kolażu taki napis – dla siebie, domu lub przyjaciół, wspomagając się gotowym tekstem i zdobiąc go tradycyjnymi symbolami lub w sposób, który wiąże się z nami i naszym domem. Doświadczenie plastyczne ani znajomość hebrajskiego nie są niezbędne.
13.00 – 15.00 Gra miejska o Idzie Kamińskiej według scenariusza i pod opieką Rafał Dajbora. Poznamy artystyczne dzieje Idy Kamińskiej w Warszawie. Zagramy w grę miejską, której uczestnicy będą mogli poprzez realizację zadań poznać karierę teatralną i filmową, a także warszawskie miejsca związane z niezapomnianą dyrektorką Teatru Żydowskiego. Ida Kamińska była wybitną artystką, jak dotąd jedyną polską aktorką nominowaną do Oscara. Musicie być z nami! Zapraszamy!
13.00 – 15.00 Piknikowe warsztaty kulinarne. Podczas warsztatów kulinarnych zajmiemy się tzw. potrawami na raz, do ręki, food fingerami, które idealnie będą pasowały do letniej, swobodnej atmosfery naszego spotkania. Skupimy się na przepisach wegetariańskich, które sprawdzą się podczas upalnej, sierpniowej pogody. Podczas warsztatu poznamy też kilkanaście słów jidyszowych związanych z kulinariami, odpoczynkiem i wolnym czasem. Na koniec rozłożymy koce na trawie przed CKJ-em i będziemy degustować efekty naszej twórczej pracy. Do smacznego zobaczenia!
15.00 – 16.00 Warsztaty malarskie Anny Marii Czubaczyńskiej. W tym roku szefowa klubu Dos Goldene Lebn, a także osoba, która jest z naszym UTW od samego początku, zaprasza do udziału we wspólnych warsztatach malarskich podczas których powstaną prace skupione wokół tematu „Przy szabasowym stole”. Poza warsztatem artystycznym spotkaniu będzie towarzyszyć opowieść o żydowskiej tradycji i zwyczajach.
15.00 – 16.00 Warsztaty zapomnianych przedwojennych piosenek żydowskich kompozytorów i autorów tekstu prowadzone przez Roberta Lipkę. Na zajęciach śpiewane będą dawno minione piosenki, jak choćby wzruszająca i przepiękna „Nad kołyską”, „On nie wróci” czy „Droga do Warszawy”. Akordeonista, animator kultury, założyciel i szef wielu amatorskich chórów, Robert Lipka poprowadzi warsztaty, podczas których na nowo zabrzmią niezwykłe, piękne piosenki.
16.00 – 17.00 Koncert miniorkiestry warsztatowej Roberta Lipki. Podczas koncertu zaprezentują się uczestnicy warsztatów zapomnianych przedwojennych piosenek. Zapraszamy na minikoncert podczas którego w poszerzonym składzie muzycznym zapoznamy się z efektami pracy warsztatowej, a także usłyszymy piękne piosenki, które dzięki Robertowi i jego grupie zyskały nowe życie i wspaniałą aranżację.
17.00 – 18.00 Warsztaty tańca izraelskiego Moniki Leszczyńskiej. Tradycją Festiwalu Singera jest spotkanie z Moniką Leszczyńską, niestrudzenie oddaną idei propagowania tańca izraelskiego. Od końca lat 90. tworzy i kieruje grupą Tańców Izraelskich Snunit, prowadzi też warsztaty w kraju i za granicą. Jej zdaniem najlepiej uczyć się po prostu tańcząc, dlatego przekonuje osoby, które przychodzą pierwszy raz, żeby włączały się w działanie, poddały się muzyce, ruchowi, zaufały ciału. Zresztą, wprowadzana przez Monikę atmosfera zajęć, jej niezwykła empatia i serdeczność pozwalają cieszyć się tańcem bez względu na stopień zaawansowania.
Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy na: utw@jidysz.org.pl, liczba miejsc ograniczona.
Organizatorem Festiwalu Warszawa Singera jest Fundacja Shalom