KIBBUTZ | Szum, szept, szmer. Usłyszeć kibuc we współczesnym mieście | spacer dźwiękowy

8.06.2024 11:00

Wydarzenie jest efektem współpracy Centrum Kultury Jidysz i Domu Sztuki.

W latach 1919-1942 na Grochowie działał kibuc, czyli żydowska ferma rolnicza. Gospodarstwa nie udało się odbudować po wojnie, choć był taki plan. Dziś w miejscach, gdzie rosły buraki, pomidory czy rabarbar, słychać dźwięki osiedlowej codzienności: handlu, transportu i rozmów.

❔ Czy we współczesnym mieście słychać ślady przeszłości?
❔ Można usłyszeć dźwięki pozostałe po rolniczej społeczności kibucu?
❔ Jeśli nie da się ich usłyszeć, to czy można wyobrazić sobie brzmienie tamtego miejsca?

Zapraszamy na spacer po terenie dawnego kibucu połączony z warsztatem dźwiękowym. W niewielkich grupach nagramy szumy, szepty i szmery, a następnie opracujemy wspólny utwór.

8 czerwca, sobota, 11:00-14:30
ZAPISY

Miejsce zbiórki prześlemy zapisanym osobom

Rozgrzewkę dźwiękową i wprowadzenie do odkrywania odgłosów poprowadzi Dorian Widawski — kurator projektu KIBBUTZ, czyli prowadzonych przez Dom Sztuki działań związanych z grochowskim kibucem. O podstawy związane z nagraniami terenowymi i opiekę techniczną zadba Kajetan Worsztynowicz, który pracował m.in. przy serialu „Wielka woda” (2022) i filmie „Na żywo” (2022).
___________________________________________ ♦Biorąc udział w wydarzeniu, wyrażasz na zgodę na utrwalanie wizerunku.

⏰ Zwróć uwagę, że wydarzenie trwa ponad trzy godziny. Zadbaj o dostępność czasową i możliwość skupienia. Ważne jest, żeby wspólnie przejść proces od początku do końca.
Jesteś osobą o ograniczonej mobilności, alternatywnej motoryce albo po prostu potrzebujesz wsparcia, żeby dobrze się czuć w czasie wydarzenia? Żaden problem! Daj znać → basia@domsztuki.org.
___________________________________________

KIBBUTZ
W czasie spaceru dźwiękowego będzie można poznać osoby, które od kilku miesięcy spotykają się i pracują nad twórczymi działaniami wokół grochowskiego kibucu. W tym procesie odkrywamy rolnicze, socjalistyczne i wspólnotowe idee kibucniczej pracy. Rozmawiamy o tym, jak może wyglądać współzamieszkiwanie w czasie nawarstwiających się kryzysów humanitarnych, klimatycznych i ekonomicznych.
___________________________________________

Cykl jest objętym patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Magazynu „Szum”.

Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy i dofinansowany ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.