Czytając pęknięcia. Z gliny i słów | Maciej Zdanowicz
1.12.2024 16:00
Czytając pęknięcia. Z gliny i słów. – projekt zrealizowany w ramach open callu Centrum Kultury Jidysz TRANSGRESJE kultury żydowskiej.
Wernisaż: 1 grudnia 2024 r.
Godzina: 16:00
Instalację można oglądać w dniach:
2-6 grudnia od 10:00 do 19:00
7 grudnia w godzinach 12:00-18:00 i 8 grudnia w godzinach 12:00-17:00
WSTĘP WOLNY
Czytając pęknięcia. Z gliny i słów.
Projekt bada zjawisko transgresji i graniczności, łącząc legendę o Golemie z życiem Józefa Rajnfelda, artysty, zmagającego się z żydowską i queerową tożsamością. Zasadniczym elementem działania jest seria glinianych reliefów typograficznych, stanowiących formę przestrzennej transpozycji listów miłosnych Rajnfelda do Jarosława Iwaszkiewicza. Prace zrealizowane w surowej glinie szamotowej, bez poddania ich wypałowi stają się obiektami naturalnej destrukcji. Tym samym etap wysychania form, pękania, kruszenia jest immanentnym elementem artystycznego założenia, stając się metaforą bycia pomiędzy normami społecznymi, które wykluczają, tłumią indywidualność, wyrazem funkcjonowania na granicy walki, o tożsamość i miłość. Powstające działanie wpisuje się w losy Golema – uosabiającego pragnienie bezpieczeństwa, a zarazem wyrażające niepewność istnienia. Całości towarzyszy forma wideo – dokamerowego performatywnego czytania rajnfeldowskiej korespondencji. Wystawa prezentująca efekty rezydencji Macieja Zdanowicza w Centrum Kultury Jidisz przyjmuje kształt interwencji site-specific, wykorzystując atmosferę i specyfikę miejsca.
Maciej Zdanowicz, rocznik 1982, artysta intermedialny i teoretyk sztuki, adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prowadzący autorską Pracownię Struktur Intermedialnych i Mechanizmów Widzenia. Od 2019 r. prodziekan ds. dydaktycznych i międzynarodowych jednostki. W r. ak. 2024/2025 stażysta w Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, kilkudziesięciu projektów kuratorskich, tekstów krytycznych i artykułów naukowych z zakresu sztuki nowoczesnej i współczesnej, uczestnik blisko dwustu wystaw zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Jest członkiem międzynarodowych artystycznych i naukowych organizacji, m.in. kolegium redakcyjnego czasopisma „Visual Studies” Uniwersytetu Św. Cyryla i Św. Metodego w Wielkim Tyrnowie, Bułgaria), , Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Artystycznej (AICA), ATINER Athens Institute for Education & Research (Arts, Humanities and Education Division – Arts and Culture Unit).
W latach 2002-2007 studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W latach 2009-2015 studiował historię sztuki (studia doktoranckie) w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 2015 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W 2022 roku Zdanowicz odbył staż badawczo-artystyczny w College of Liberal & Creative Arts na West Liberty University (Zachodnia Wirginia, USA).
_________________________________________________
Dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji