CKJ na Festiwalu Singera 2018

26.08.2018 11:00

 

26 SIERPNIA 2018, niedziela

 

Godz. 11.00-18.45 “Oblicza Jidyszkajt” – dzień otwarty Centrum Kultury Jidysz

 

Jak co roku Centrum Kultury Jidysz przygotowało dzień pełen atrakcji w ramach Festiwalu Warszawa Singera! To niepowtarzalna okazja, żeby jednego dnia sprawdzić co dzieje się u nas przez cały rok: poznać pierwsze słowa w językach – jidysz i hebrajskim, zaśpiewać pod okiem kierowniczki muzycznej Teatru Żydowskiego czy zobaczyć efekty projektu międzygeneracyjnego Zichrojnes – wspomnienia.

 

To także możliwość, żeby zapisać się na zajęcia w nowym roku akademickim. Zapraszamy serdecznie!

 

PROGRAM DNIA OTWARTEGO:

 

godz. 11.00-12.00 Warsztaty piosenki jidysz prowadzone przez Teresę Wrońską

 

godz. 12.00-12.45 Pokazowa lekcja języka jidysz prowadzona przez Martynę Steckiewicz

 

godz. 13.00-13.45 Pokazowa lekcja języka hebrajskiego prowadzona przez Reginę Gromacką

 

godz. 14.00-15.00 Warsztaty dla dzieci 3-8 lat: „Śladami pana Singera” – wycieczka po Warszawie inspirowana książką „Warszawiacy” Małgorzaty Ruszkowskiej (Wydawnictwo Dwie Siostry). Prowadzenie: Anna Pietruszka-Dróżdż i Sylwia Markowska. Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem e-mail: ckj@jidysz.org.pl

 

godz. 15.15-16.30 Spotkanie wokół książki Michaela Chabona „Związek żydowskich policjantów” (wyd. W.A.B.). Goście: Adam Lipszyc, Karolina Szymaniak. Prowadzenie: Mariusz Czubaj

 

godz. 16.45-18.45 Spacer śladami bohaterów projektu „Zichrojnes – wspomnienia*”, spotkanie pod Centrum Kultury Jidysz. Prowadzenie: Waldemar Prokop, przewodnik miejski

 

* projekt międzygeneracyjny, w którym młodzież licealna przeprowadzała wywiady z osobami z pokolenia Marca ’68. Ich wspomnienia uczniowie przenieśli na plan Śródmieścia i w ten sposób powstała mapa sentymentalna, prezentująca ważne dla bohaterów miejsca z lat młodości.

 

Wstęp wolny.

 

27 SIERPNIA 2018, poniedziałek

 

godz. 11.00-16.00 DZIEŃ OTWARTY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU TEATRU ŻYDOWSKIEGO – CENTRUM KULTURY JIDYSZ

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku to miejsce unikatowe w skali światowej. Ma za sobą już 12 lat sukcesów w różnych dziedzinach artystycznych – zespół teatralny, tańca izraelskiego czy teatr „Pantomimki” mogą pochwalić się licznymi nagrodami w przeglądach i festiwalach senioralnych. Poza zajęciami artystycznymi na Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbywa się wiele innych ciekawych warsztatów oraz wykłady na temat historii i kultury Żydów Polskich. Podczas dnia otwartego zaprasza wszystkich zainteresowanych na prezentację swojej oferty, przy okazji prezentując program przygotowany specjalnie na ten dzień!

 

W programie:

 

godz. 11.00-12.00 Premiera filmu „Zichrojnes” [Wspomnienia] Film jest efektem projektu „Zichrojnes – Wspomnienia”, będącego działaniem międzypokoleniowym łączącym młodzież licealną oraz dojrzałych warszawiaków, którzy w swoich opowieściach przywołują czasy młodości. O projekcie opowie koordynatorka Katarzyna Batarowska. Film został stworzony przez uczniów Technikum Kinematograficzno-Komputerowego im. K. Kieślowskiego i LXXXI LO im. A. Fredry w Warszawie.

 

godz. 12.00-13.00 Lekcja tańca ludowego prowadzona przez Agatę Sierecką-Dudek, która nie tylko przedstawi podstawowe kroki, ale także opowie historie tańców

 

godz. 13.00-14.00 „Zodiak” – artystyczne zajęcia plastyczne prowadzone przez Annę Marię Czubaczyńską, wspólnie z którą będzie można spróbować stworzyć własny znak zodiaku (wycinanka, rysunek, collage)

 

godz. 14.00-15.00 „Kuchnia żydowska” – krótka opowieść o śledziu wraz z degustacją wariacji na jego temat. Prowadzenie: Anna Maria Czubaczyńska, prezentacja: Katarzyna Batarowska

 

godz. 15.00-16.00 Pokaz tańca izraelskiego i nauka podstawowych kroków w wykonaniu zespołu tancerek UTW, prowadzonego na co dzień przez Monikę Leszczyńską z zespołu Sunit

 

Wstęp wolny

 

28 SIERPNIA 2018, wtorek

 

godz. 18.00 ŻYDOWSKI SALON LITERACKI: SPOTKANIE Z MAGDALENĄ KICIŃSKĄ I MARCINEM DZIEDZICEM WOKÓŁ ICH KSIĄŻKI „TERAZ ’43. LOSY”

 

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

 

Fotograficzne montaże Marcina Dziedzica sprawiają, że żydowska Warszawa znów pojawia się tam, gdzie dziś już jej nie ma. A opowieści Magdaleny Kicińskiej o ludziach i miejscach, po których nie został najmniejszy ślad, uprzytomniają nam, jak bardzo byliśmy razem i jednocześnie osobno.

 

Gęsia–Anielewicza i okoliczne nowe–nienowe ulice są teraz zadrzewione jak nigdy. Bo nigdzie drzewa nie rosną tak chętnie jak na popiołach. I tak bujnie. Osłaniają (zasłaniają) pomnik. A także dostawione do niego niedawno muzeum. Niskie i pod ochronnym zielonkawym kolorem. Dyskretne jak wszystko co żydowskie na tym najbardziej pożydowskim skrawku ziemi. [Henryk Grynberg]

 

Książka „Teraz ’43. Losy” ukazała się nakładem Wydawnictwa Wielka Litera.

 

Wstęp wolny

 

30 SIERPNIA 2018, czwartek

 

godz. 11.00-17.00 SESJA NAUKOWA „ETNOGRAFIA ŻYDOWSKA”

 

Opieka naukowa: dr Martyna Steckiewicz (Centrum Kultury Jidysz)

 

Tematem przewodnim tegorocznej sesji naukowej będą różne zbliżenia i punkty przecięcia antropologii i studiów żydowskich. Przyjrzymy się zarówno folklorowi żydowskiemu w badaniach muzyki, wierzeń czy historii ludowych, jak i obrazowi życia żydowskiego w tradycyjnych kulturach sąsiednich oraz w kulturze współczesnej. Zajmiemy się tradycjami żydowskiej etnografii i jej wielorakimi związkami z etnografią polską. Zaproszeni prelegenci przedstawią sylwetki etnografów żydowskiego folkloru, między innymi Reginy Lilientalowej oraz Chaima Chajesa. Wśród zaproszonych naukowców znajdą się: mgr Bella Szwarcman-Czarnota, dr Piotr Grącikowski, dr hab. Anna Engelking, dr Karolina Szymaniak, mgr Agnieszka Jeż. Tegoroczna sesja stanowi zapowiedź semestru zimowego Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego poświęconego tej tematyce.

 

Szczegółowy program wystąpień dostępny jest na stronach internetowych Fundacji Shalom: www.shalom.org.pl oraz Centrum Kultury Jidysz: www.jidyszland.pl.

 

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

 

Wstęp wolny

 

godz. 18.30 POKAZ FILMU „CZŁOWIEK ZA BURTĄ. ŁODZIANIE 50 LAT PO MARCU”

 

Pomysł i realizacja: Kamila Bogulewska, wywiady: Aleksander Milchtach Sław, opracowanie graficznie: Bartosz Dąbrowski, montaż: Gabriela Kołodziej, tłumaczenie: Joanna Sienkiewicz
Produkcja: Foto Bart GbR/www.bartek.be

 

Opowieści łódzkich Żydów o ich walce o przetrwanie, o tym, co zyskali, o tym, co utracili wyjeżdżając lub pozostając w PRL-owskiej Polsce, gdzie antysemickie prześladowania po marcu 1968 roku nie zostawiały im ani widoków, ani nadziei na możliwość prowadzenia normalnego życia w ich kraju.

 

Zmontowane wywiady tworzą film dokumentalny opowiadający o ich emocjach i przeżyciach, o ich spojrzeniu na życie w Polsce, na wyjazd, na ich emigracyjne doświadczenia z perspektywy 50 lat. Wśród bohaterów filmu znaleźli się m.in. aktorka i reżyserka Gołda Tencer, muzyk Marian Lichtman oraz reżyser i pisarz Andrzej Krakowski.

 

Po projekcji z publicznością spotkają się twórcy projektu: Kamila Bogulewska, Aleksander Milchtach Sław i Joanna Podolska (Centrum Dialogu).

 

Zorganizowano we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

 

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

 

Wstęp wolny