ANNA RABBIT | ręczne szycie ze skrawków tkanin

26.11.2024 18:30

 
Zapraszamy na działanie Anny Rabbit w Centrum Kultury Jidysz zrealizowane w ramach Open Callu TRANSGRESJE kultury żydowskiej.

 
Jak mówi artystka:
Moje warsztaty ręcznego szycia ze skrawków tkanin wyrastają z głębokiej, wielopokoleniowej tradycji i doświadczeń. W mojej rodzinie, szczególnie ze strony żydowskiej, zbieranie najmniejszych kawałków materiału, naprawianie i przechowywanie wszystkiego, co tylko się da, było czymś naturalnym. Moja babcia, wychowana w czasach, gdy wojna i głód były codziennością, żyła z ciągłym poczuciem braku. W powojennym ZSRR nie było mowy o marnotrawstwie – brak materiałów, ciągła niepewność i obawa, że historia może się powtórzyć, były na porządku dziennym. Ten impuls, to niemal kompulsywne gromadzenie każdego skrawka, każdej rzeczy, było jej sposobem na przetrwanie i ochronę najbliższych.
 
???? Dziedzicząc po babci ten nawyk zbierania, sama stałam się strażniczką najmniejszych skrawków, tkanin i materiałów. Dziś widzę to już nie tylko jako rodzaj traumy, ale i możliwość. W moim przypadku ta transgresja – przejście od odruchowej potrzeby zatrzymywania rzeczy z obawy przed stratą do świadomego wyboru – prowadzi mnie do zrównoważonego podejścia do mody i troski o moje rzeczy. Ręczne szycie z materiałów, które kiedyś zostałyby uznane za odpady, jest moją formą terapii, sposobem na łączenie przeszłości z teraźniejszością i tworzeniem nowej wartości. Chcę, aby przez te warsztaty każdy z nas mógł nie tylko naprawiać przedmioty, ale także w symboliczny sposób leczyć stare rany i tworzyć coś pięknego z tego, co na pierwszy rzut oka wydaje się bez znaczenia.
 
 

Część teoretyczna warsztatów:
Na początek zapraszam na krótką dyskusję o problemie odpadów tekstylnych i sposobach ich redukcji poprzez naprawianie i ponowne wykorzystywanie materiałów. Omówimy tradycję ręcznie robionych zabawek, sztukę naprawiania ubrań, zabawek i innych tekstyliów, a także porozmawiamy o wpływie takich działań na środowisko naturalne. Wspólnie zastanowimy się, jak ręczne szycie i haft mogą pełnić funkcję terapeutyczną – jako forma medytacji i wyciszenia w codziennym życiu. Dowiemy się, jak drobne, codzienne czynności naprawcze mogą przyczynić się do bardziej zrównoważonego stylu życia i wspierać naszą kondycję psychiczną.

Część praktyczna:
W części praktycznej warsztatów każdy uczestnik wykona niewielki projekt – portfel na dokumenty, monety lub podpaski – wykorzystując kawałki tkanin, które pozornie wydają się bezużyteczne. Nauczymy się podstawowych technik ręcznego szycia oraz kreatywnego wykorzystania skrawków. To proste, ale wartościowe przedmioty, które można będzie zabrać do domu i wykorzystać na co dzień.
 
 
________________________________________________
Dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji