Kursy językowe, warsztaty fotograficzne, premiera książkowa, nowy semestr ŻUO i UTW!
Patrz pod nogi! | Rodzinny warsztat uważności z użyciem assemblage oraz luksografii
Podczas warsztatów przejdziemy się po podwórkach i skwerach Muranowa. Pooglądamy codzienność i jej peryferia. Zobaczymy, co leży na chodniku. Będziemy poszukiwać osobliwości: śmieci, kamyków, papierków od cukierka, śrubek, trybików, zgubionych flamastrów i spinek.
Znaleziona kolekcję ułożymy w assemblage i utrwalimy techniką luksografii.
Centrum Kultury Jidysz, Andersa 15
30 WRZEŚNIA, 11:00
Czas trwania: około 2h
Zapisy: ckj@jidysz.org.pl
Warsztaty są bezpłatne
Prowadzenie: Zofia Mioduszewska-Wajszczak – animatorka kultury i kuratorka rodzinnych projektów artystycznych. Prowadzi artystyczne warsztaty rodzinne dla warszawskich instytucji kultury.
_______________________________________________________________________________________________________________
Premiera książki „Żal po napletku” – spotkanie z autorem
„Wszystko zaczęło się od dwóch kabanosów” – tak Shalom Auslander otwiera historię swojego upadku, tudzież wyzwolenia od ultraortodoksyjnej żydowskiej wspólnoty, w której się wychował w amerykańskim miasteczku Monsey, nieopodal Nowego Jorku. Żal po napletku to pełna złości, tonowana jednak satyrycznym talentem autora opowieść o wylogowaniu się z rodziny (i szerzej: narodu) oraz próbie wyleczenia się z Boga, co okazuje się przedsięwzięciem najtrudniejszym. Nasz bohater niby wie, że Boga nie ma, lecz religia weszła mu w trzewia w postaci nerwicy i nieusuwalnego lęku przed karą.
[opis ze strony wydawcy]
Zapraszamy na spotkanie z Shalomem Auslanderem
3 października o 20:00 – transmisja online na profilu FB Centrum Kultury Jidysz.
Prowadzenie: Karolina Krasuska i tłumacz książki, Maciej Stroiński
Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.
______________________
Shalom Auslander – Urodzony w 1970 roku amerykański pisarz i eseista, regularnie współpracuje z „New Yorkerem”, „New York Timesem”i National Public Radio. Pochodzi z rodziny ultraortodoksyjnych Żydów z Monsey w stanie Nowy Jork. Uczęszczał do jesziwy i ukończył Akademię Talmudyczną na Manhattanie, po czym zbuntował się przeciwko rodzinnej tradycji i zerwał z konserwatywną społecznością. Kilkakrotnie się przeprowadzał, dziś mieszka w Los Angeles. W swojej cenionej za czarny humor twórczości najczęściej konfrontuje się ze skrajną religijnością i emocjonalnym chłodem środowiska, w którym się wychowywał.
Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Filtry.
_______________________________________________________________________________________________________________
Trwa rekrutacja na kolejny semestr lektoratów jidysz i hebrajskiego w Centrum Kultury Jidysz
Zapisy poprzez formularz dostępny na stronie internetowej
www.jidyszland.pl w zakładce Rekrutacja lub zgłoszenie e-mail na adres: ckj@jidysz.org.pl
_______________________________________________________________________________________________________________
Zapraszamy do zapisów na nowy semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego w Centrum Kultury Jidysz!
W semestrze zimowym 2023/2024 punktem wyjścia dla naszej refleksji będzie tzw. zwrot archiwalny w humanistyce. Przyjrzymy się, w jaki sposób nowe zainteresowania archiwami wpływa tak na praktykę badawczą, jak artystyczną, a także na ważny współcześnie obszar, jakim jest praktykowanie nauki poprzez sztukę. W ramach semestru będziemy rozmawiać o materialności dokumentów, pytać o gender w archiwum i o archiwa mniejszości.
Poznamy historię żydowskiego zbieractwa, szalonych kolekcjonerów, odkrywania ukrytych po wojnie kolekcji, a wreszcie historię powstawania rozmaitych żydowskich archiwów – historycznych, literackich, artystycznych.
Zapraszamy wszystkich bez względu na wiek i wykształcenie!
Rekrutacja potrwa do 30 września lub do wyczerpania limitu wolnych miejsc
_______________________________________________________________________________________________________________
Nabór do Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego Centrum Kultury Jidysz
UTW prowadzi różne formy kształcenia osób starszych bez względu na ich dotychczasowe wykształcenie oraz pochodzenie etniczne. Specyfiką UTW jest ukierunkowanie na zajęcia o tematyce żydowskiej (dotyczące historii, kultury, tradycji i obyczajowości). Oferujemy zajęcia ruchowe, warsztaty teatralne, wycinanki żydowskiej, pantomimy, teatr lalkowy, piosenkę żydowską, taniec izraelski. Można się u nas uczyć języków: hebrajskiego, jidysz, angielskiego. Program zajęć został tak skonstruowany, aby każdy z uczestników miał możliwość wyboru najciekawszych dla siebie przedmiotów, a tym samym mógł pogłębiać swoją wiedzę, rozwijać hobby oraz talenty artystyczne, a przede wszystkim wykorzystać swój potencjał.
Więcej informacji: utw@jidysz.org.pl