Zimowe święta – warsztaty dla dzieci 3-8 lat

2 grudnia o godz. 11.00 zapraszamy na warsztaty dla dzieci!

 

Warsztaty dla dzieci 2

 

Zimowe święta są ważne w wielu kulturach. Chanuka, Boże Narodzenie, Muharaam, Bahata Kutia, Chiński Nowy Rok, święto Tet, Shōgatsu. Jak obchodzą swoje święta różni mieszkańcy Warszawy? Jak wyglądają te święta? Na warsztatach dzieci poznają świąteczne tradycje różnych kultur, pobawią się w świąteczne zabawy i przygotują świąteczne przyjęcia. Na koniec wspólnie wykonamy chanukowe świeczniki

 

Prowadzenie: Patrycja Dołowy, Anna Pietruszka-Dróżdż

Udział bezpłatny, zapisy: ckj@jidysz.org.pl

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Warsztaty piosenki żydowskiej. DWUGŁOS ŻYDOWSKO – POLSKI

2 grudnia o godz. 15.00 zapraszamy na warsztaty piosenki żydowskiej. 

 

Warsztaty są efektem spotkania Ilji Sajtanova z Moskwy– muzyka, pedagoga i badacza muzyki żydowskiej oraz Katarzyny Wińskiej, śpiewaczki i badaczki polskich pieśni ludowych, tropiącej w niej ślady muzyki i kultury żydowskiej.

 

W ramach warsztatów będziemy słuchać i uczyć się pieśni chasydów z Europy środkowo-wschodniej, a szczególnie nigunów – „pieśni bez słów” oraz polskich pieśni ludowych, powstałych przez styczność z kulturą żydowską. Będzie też czas rozgrzewkę głosową i rozmowę. Przy dobrej zabawie wspólnie się będziemy zastanawiać nad tym co wspólne i nad tym, co szczególne.

 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: ckj@jidysz.org.pl

 

Ilja Sajtanov (Rosja) – Muzyk, flecista, pedagog i badacz muzyki żydowskiej w Europie środkowo- wschodniej. Występuję z muzyką macedońską, grecką, żydowska. Jest założycielem zespołu Lakocza, członkiem Orkiestry żydowskiej im. Czechowa, współtworzy projekt „Lukerja i dzieci” oraz wiele innych. Muzyki żydowskiej uczył się w Kijowie, Moskwie, Petersburgu i Charkowie, od takich nauczycieli jak Frank London, Merlin Shepherd, Christian David, Joshua Horowitz, Stas Rayko, Marylin Lerner, Michael Alpert i innych. Zbiera folklor żydowski Europy środkowo- wschodniej, materiały są udostępniane na www.vigele.info. Współorganizuje szkolenia z muzyki żydowskiej w miastach byłego Związku Radzieckiego. Od ponad 10 lat prowadzi warsztaty z muzyki żydowskiej w Rosji, Polsce, Ukrainie, Mołdawii. Jego jednym z głównych zainteresowań są chasydzkie nigunim, pieśni bez słów.

Wśród projektów muzycznych:

Muzyka żydowska i polska z Lubelskiego: https://www.youtube.com/watch?v=GpPozZxqHL0
Pieśni Żeni Lopatnik na wierszy Mani Lejba: https://www.youtube.com/watch?v=dlyzyfnwobI
Portret muzyczny miasta Saloniki: https://www.youtube.com/watch?v=sB0kzZ1BiPY
Organizator potańcówek z muzyką ludowa w Moskwie: https://www.youtube.com/watch?v=fzgYzCQsRQA

 

Katarzyna Wińska (Polska) – Niemal od urodzenia śpiewa polskie pieśni tradycyjne, przekazywane jej przez mamę i babcię. Od kilkunastu lat systematycznie zgłębia tajniki śpiewu ludowego i Europy środko-wschodniej. Swoją wiedzę czerpie z własnych wypraw etnomuzykologicznych, a także z książek oraz od innych wybitnych muzyków, śpiewaków, etnomuzykologów. Gra na lirze korbowej, bębenku obręczowym i barabanie. Laureatka prestiżowych nagród, m.in. II nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w kategorii rekonstrukcja oraz nagrody specjalnej Adama Struga w konkursie „Stara Tradycja”. W latach 2012-2013 mieszkała w Indiach, gdzie jako stypendystka rządu indyjskiego przez rok uczyła się klasycznego śpiewu południowoindyjskiego w systemie guru-uczeń. Współtworzy organizacyjnie i artystycznie różne grupy i wydarzenia związane z muzyką tradycyjną, eksperymentalną i sakralną, a także teatrem. Jest założycielką projektu Daorientacja oraz grupy Jaworowi Ludzie, członkinią Stowarzyszenia Dom Tańca Poznań, a także Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego. Prowadziła warsztaty śpiewu w różnych miastach Polski, w Czechach i Austrii. Jest w trakcie pisania pracy dyplomowej na studiach etnomuzykologicznych.
W roku 2017 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizując swój autorski projekt: „Zapomniane dziedzictwo. Ślady żydowskie w polskich pieśniach tradycyjnych”.

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.