Ryby mają głos! Warsztaty rodzinne – relacja 06.04

Warsztaty zostały zainspirowane witryną sklepu, który znajduje się w tym samym budynku co nasze Centrum, chociaż już za rogiem. Sklep rybny „Karp” znajdujący się przy ul. Anielewicza 3/5 może pochwalić się witryną, którą zaprojektowała artystka Pani Jurek. Aranżacja wystawy sklepowej powstała w ramach Festiwalu Sztuk im. Wojciecha Zamecznika, w 2015 roku. Podczas spotkania stworzyliśmy własne elementy potencjalnej witryny sklepowej.

KIBBUTZ – Ruszył nabór do grupy warsztatowej


Jako dumni patroni zachęcamy do wzięcia udziału w działaniach grupy warsztatowej Kibbutz, do której właśnie ruszył nabór. 
Już niedługo będziemy wspólnie działać!

Badaczki, artyści, mieszkanki! Praktycy, teoretyczki i marzyciele — zapraszamy do kolektywnego procesu! Będziemy rozmawiać o rolniczej i żydowskiej historii Grochowa, pracować ze znanymi i jeszcze nieodkrytymi formami upamiętnień oraz zastanawiać się nad tym, jak działać z przeszłością w duchu współodpowiedzialności za przyszłość. 

W efekcie wspólnego procesu opracujemy upamiętnienie grochowskiego kibucu. Trwałe lub tymczasowe, materialne lub performatywne, jedno lub kilka. Nie zakładamy konkretnej formy działania. Będziemy czerpać z metod tańca i ruchu, muzyki i dźwięku, fotografii i tego wszystkiego, co wniosą osoby współtworzące grupę warsztatową.

Warsztaty będą odbywały się:

→ co dwa tygodnie w soboty,

→ od 27 kwietnia do 6 lipca,

→ między 11:00 a 15:00. 

Zgłoszenia → do 11 kwietnia
Wyniki → do 18 kwietnia

Formularz zgłoszeniowy

Zgłoś się tylko wtedy, gdy planujesz wziąć udział we wszystkich spotkaniach. Zależy nam na wspólnym procesie.
Miejsce spotkań podamy w późniejszym terminie. Zabiegamy o to, by warsztaty odbyły się na Pradze-Południe.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Domu Sztuk oraz w wydarzeniu na Facebooku.

 

Prowadzenie procesu: Dorian Widawski
Koordynacja: Marta Palińska
Produkcja: Barbara Nowak
Promocja: Melissa Czaplicka, Antonina Dukowicz

KIBUC GROCHÓW
Pierwsze osoby, które tuż przy granicy Warszawy uruchomiły ten pionierski projekt, zaczęły pracę w 1920 roku. Trudności finansowe w latach trzydziestych i rosnący antysemityzm utrudniały działanie, ale nawet początek wojny nie zatrzymał kibucników i kibucniczek, których liczba stale rosła. Gospodarstwo funkcjonowało do 1942 roku, jednak nie udało się go odbudować po wojnie. W miejscu uprawianych buraków, pomidorów czy rabarbaru wyrosły bloki, sklepy i zajezdnia autobusowa. Nie istnieje trwały ślad, który przypominałby o tej rolniczej, wspólnotowej i żydowskiej działalności.

Dom Sztuki
To przestrzeń integracji i współpracy. Miejsce, w którym mieszkamy, hodujemy warzywa i organizujemy wydarzenia. Od 2021 roku działamy na warszawskim Grochowie. Czerpiemy z historii i tożsamości naszej okolicy. W 2023 roku otworzyliśmy bibliotekę do wymiany książek, zapraszaliśmy na wakacyjne pokazy filmowe i do współtworzenia ogrodu spółdzielczego. Zorganizowaliśmy cykl wydarzeń o mieście i klimacie „Grochów szczęśliwy”, a w ramach projektu „KIBBUTZ” podejmowaliśmy działania związane z grochowskim kibucem. Więcej → www.domsztuki.org.

Bal Purimowy – relacja z 21.03

W czwartek 21.03 świętowaliśmy Purim. Nie liczyliśmy godzin i lat, więc zabawa upłynęła nam niespodziewanie szybko.
Rafał Dajbor poprowadził dla nas „Ejner fun cen”, czyli naszego „1 z 10”. Zwyciężczyni otrzymała 2 bilety do Teatr Żydowski na najnowszy spektal „Miasto bez Żydów”.
Klimat lat 80 i 90 stworzył nasz DJ JFK Pirks. Nie zabrakło koreczków i innych smakołyków epoki. 

Odśwież ciuch – relacja z warsztatów 12.03.24

12.03 odbyły się u nas warsztaty naprawcze, które poprowadziła Maja Karina Rozbicka. Podczas warsztatów można było zacerować, zaszyć lub wyhaftować coś na ciuchu, który takiej drobnej naprawy potrzebował. Maja pokazała nam jak pozornie nienadające się do niczego ubrania, mogą zyskać nowe życie. 

Ziemia – warsztaty sensoryczne klubu Kinderwelt – relacja 8.03

8.03 odbyły się kolejne warsztaty sensoryczne dla najmłodszych w klubie Kinderwelt. Tym razem tematem była ziemia. Najpierw zapoznaliśmy się z samą ziemią, by po chwili móc do niej wrzucić nasiona, z których wyrosną pomidorki. Po krótkiej przerwie na zupę, prowadząca warsztaty Zosia przeczytała nam historię o gąsienicy autorstwa Erica Carle’a. Ta opowieść posłużyła nam za inspirację do stworzenia własnych obrazków, na których znalazła się gąsienica (a tak naprawdę topola!) i zjedzone przez nią owoce ????????????????