Odśwież ciuch – relacja z warsztatów 12.03.24

12.03 odbyły się u nas warsztaty naprawcze, które poprowadziła Maja Karina Rozbicka. Podczas warsztatów można było zacerować, zaszyć lub wyhaftować coś na ciuchu, który takiej drobnej naprawy potrzebował. Maja pokazała nam jak pozornie nienadające się do niczego ubrania, mogą zyskać nowe życie. 

Ziemia – warsztaty sensoryczne klubu Kinderwelt – relacja 8.03

8.03 odbyły się kolejne warsztaty sensoryczne dla najmłodszych w klubie Kinderwelt. Tym razem tematem była ziemia. Najpierw zapoznaliśmy się z samą ziemią, by po chwili móc do niej wrzucić nasiona, z których wyrosną pomidorki. Po krótkiej przerwie na zupę, prowadząca warsztaty Zosia przeczytała nam historię o gąsienicy autorstwa Erica Carle’a. Ta opowieść posłużyła nam za inspirację do stworzenia własnych obrazków, na których znalazła się gąsienica (a tak naprawdę topola!) i zjedzone przez nią owoce ????????????????

Relacja z II dnia otwarcia Klubu Kinderwelt 2.03

2.03 kontynuowaliśmy otwarcie Klubu Kinderwelt i tym razem zaprosiliśmy do siebie nieco starsze dzieci na warsztaty pt. „Baza”. Zaopatrzeni w kartony, kleje, taśmy, flamastry i wiele innych przydasiów zaczęliśmy wspólnie budować własne bazy. Konstrukcje były różnorodne, niektórym bliżej było do brutalizmu, a niektórym do kubizmu. Efekty były oszałamiające!

Relacja z I dnia otwarcia Klubu Kinderwelt 1.03

1.03 otworzyliśmy Klub dla dzieci i rodziców Kinderwelt. Pierwszego dnia miały miejsce warsztaty sensoryczne „Słoma, drewno, kamień” dla młodszych dzieci z rodzicami. Inspiracją dla warsztatów była bajka o trzech świnkach. Najpierw dzieci mogły zapoznać się z teksturą 3 budulców, a później same mogły zbudować domki dla świnek.

Wisienka na torcie – tort Sachera (relacja z warsztatów 22.02.24)

W czwartek odbyły się u nas warsztaty kulinarne „Wisienka na torcie – tort Sachera” z niezrównaną Alessią Di Donato, która wprowadziła nas w świat czekolady. Nasze uczestniczki dowiedziały się nie tylko o tym jak smaczny jest tort, poznały również historię żydowskiego cukiernictwa.
Do kultowego tortu podeszłyśmy jednak w inny sposób, tworząc jego mini wersje na talerzykach i w szklankach. Zdjęcia mówią same za siebie!

Szrajb mir – relacja z warsztatów 15.02

15.02 odbyły się warsztaty jidyszowe prowadzone przez Karolinę Szymaniak. Motywem przewodnim była miłość w swoich różnych formach. Oprócz jidyszowych określeń podczas warsztatów poznaliśmy również miłosne piosenki w jidysz, metafory stosowane w jesziwach i wiersze żydowskich poetów. Na koniec stworzyliśmy własne kartki walentynkowe. 

Slajdowisko – relacja 25.01

25 stycznia odbyło się u nas slajdowisko, podczas którego próbowaliśmy połączyć teksty Debory Vogel ze zdjęciami Moi Vera (Mojżesza Worobiejczyka).
Z tego połączenia powstały kolaże w formie slajdów, których pokaz zakończył nasz wieczór.
 
Za całość odpowiedzialna była Natalia Chmielarz – koordynatorka i kuratorka projektów kulturalno-artystycznych o tematyce wielokulturowej, zwłaszcza zaś języka i kultury Żydów aszkenazyjskich. Realizatorka festiwali: AN EPELE – אַן עפּעלע FESTIWAL JABŁKA (2021) oraz BULBES בולבעס – FESTIWAL ZIEMNIAKA (2022), łączących polsko-żydowskie dziedzictwo kulturowe. Od niedawna realizuje się w indywidualnej praktyce artystycznej. Debiutowała projektem „Der Kiosk/A geruder in kiosk” (2023, instalacja ready-made) zrealizowanym w ramach open calla łódzkiej Fundacji ARTernatywa. Obecnie pracuje nad akcją mail-artową.

Przygotowania do Chanuki – relacja z 6.12

6.12 wraz z rozpoczęciem Chanuki odbyło się u nas pieczenie pierników chanukowych. W ramach programu rozwoju wolontariatu w warszawskich teatrach, Teatr Żydowski (a wraz z nim CKJ) zaprosił do nas grupę młodych ludzi, aby wsparła organizację tegorocznych obchodów Chanuki. Wspólnie z wolontariuszami wypiekaliśmy pierniki w kształcie chanukij, drejdli i gwiazd, którymi po przyozdobieniu częstowaliśmy graczy w Bingo. Wszystkim bardzo dziękujemy za pomoc i zaangażowanie! O kolejnych projektach, do których będzie się można zgłosić, będziemy informować wkrótce.