Warsztaty piosenki jidysz online

20.12.2020 18:00

Zapraszamy w niedzielę, 20 grudnia, o godz. 18 na warsztaty piosenki jidysz #nazoomie, które poprowadzą Karo Wegner i Marysia de Latour!

Na zakończenie wirtualnego roku w CKJ zaśpiewamy wspólnie:

1. Der maskarad – pandemiczną piosenkę (słowa: Karo Wegner, Marysia de Latour, muzyka: Marysia de Latour)
2. Elegie (słowa: I. Kacenelson, muzyka: Marysia de Latour)
3. Onbajsn ba Jozef Kuf (słowa: wybrane fragmenty “Procesu” Franza Kafki w tłum. M. Rawicza, muzyka: Marysia de Latour)
4. NIESPODZIANKA…!

Warsztaty są bezpłatne. Link dla zainteresowanych: https://zoom.us/j/97889106000

Marysia i Karo poznały się w liceum, w którym obie uczyły się języka jidysz. Od lipca 2018 organizują otwarte spotkania dla wszystkich osób, które mają ochotę na wspólne śpiewanie w jidysz. Stroną muzyczną zajmuje się przede wszystkim Marysia, stroną językową – Karo, choć obie mają wiedzę z tych dwóch obszarów.

Fanpejdż: https://www.facebook.com/spiewankijidyszowe

Karo Wegner studiuje judaistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 6 lat uczy się jidysz a od 3 lat prowadzi zajęcia z tego języka (m.in. na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego). Napisała kilka artykułów do jidyszowych gazet „Forwerts” oraz „Afn szwel”. W 2018 zainicjowała powstanie warszawskiego „lejenkrajzu” (spotkań podczas których czytano i rozmawiano w jidysz). Języka jidysz używa na codzień w rozmowach ze znajomymi jidyszyst(k)ami. Jako dziecko chodziła do szkoły muzycznej.

Marysia de Latour śpiewa piosenki w jidysz i nie tylko – w spektaklach muzycznych oraz podczas różnego rodzaju obchodów (m. in. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim). Razem z kapelą O!statki gra wiejską muzykę tradycyjną. Zajmuje się amatorsko aktorstwem. Wykonuje piosenki nie tylko już powstałe, ale wymyśla też własne, które nagrywa w zaciszu domowym.

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji