ckj_rosz-haszana_fb-01

Moja Książka – warsztaty dla dzieci 3-8 lat

Rosz ha-Szana, Nowy Żydowski Rok w tym roku przypada na 3-4 października. Święto to upamiętnia stworzenie świata i przypomina o sądzie ostatecznym. To czas, gdy Żydzi stają ze skruchą przed Bogiem, oczekując przebaczenia i miłosierdzia, a Bóg otwiera księgi, w których zapisane są wszystkie czyny człowieka. Ludzie z okazji Rosz ha-Szana życzą sobie nawzajem: “Abyście byli zapisani na dobry rok”.

ckj_rosz-haszana_fb-01

Na warsztatach porozmawiamy o święcie, o końcu starego i początku nowego roku, robieniu planów, wspominaniu.

Każde dziecko zrobi swoją własną Książkę Roku, w której narysuje i/lub napisze, co mu się przydarzyło, co było najfajniejsze, co było najweselsze, co smutne, a co nas zezłościło. Książki zakończymy życzeniem na przyszły rok. Będziemy pracować na kolorowych kartkach, które wspólnie z dziećmi zszyjemy i ozdobimy, by każda książka miała swoją niepowtarzalną formę!

Zapisy: jidysz@shalom.org.pl do 7 października!

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

bella2

O klątwie, dybuku inaczej i sceptycznie

„O klątwie, dybuku inaczej i sceptycznie” – zapraszamy na spotkanie z literaturą żydowską prowadzone przez Bellę Szwarcman-Czarnotę!

bella2

Gdy słyszymy słowo ”dybuk”, od razu przychodzi nam na myśl wielki dramat Sz. An-skiego pod tym tytułem. Tymczasem dybuków jest tyle, ile autorów  wierszy, opowiadań czy sztuk teatralnych na ich temat. Bywają nawet tematem ironicznych opowiastek, wykpiwających naiwną wiarę w istnienie dybuków i wypędzanie ich za pomocą egzorcyzmów. Taki charakter ma zabawna opowiastka ludowa zanotowana przez zbieracza folkloru  A. Litwina, a zasłyszana z ust znanej „opowiadaczki” zwanej Sonia Mądrala.

Nieco bardziej złożona jest postawa zapomnianego dziś pisarza Sz. Berlinskiego. Trzecia historia ( jej autorką jest Sara Hamer- Jacklyn) opowiada o kłopotach związanych z niedotrzymaniem obietnicy zawarcia małżeństwa – tu zamiast dybuka pojawia się funkcja psychologiczna i społeczna, jaką pełnił w dawnym sztetlu. Porozmawiamy także o genezie samego słowa „dybuk”.

 

Spotkania z literaturą żydowską prowadzi eseistka, pisarka i tłumaczka Bella Szwarcman-Czarnota. Jest to cykl autorskich prelekcji, w których Bella Szwarcman-Czarnota omawia często nieznane powszechnie teksty z literatury jidysz, tłumacząc okoliczności ich powstawania i kontekst kulturowy.

Najbliższe spotkanie 9 października o godz. 11.30 w CKJ, Warszawa, ul. Andersa 15.

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji